Piatok, 5. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (5. jún 2026): Svetový deň životného prostredia, nezvestné dievča, Pride a výbuch dronu
- Šéf slovenskej diplomacie Blanár zavítal na Ukrajinu, stretol sa so Sybihom – FOTO
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
Autori tvrdení o nevyužiteľnosti vrtuľníkov AH-1Z Viper sa buď neorientujú v téme, alebo účelovo dezinterpretujú
Webnoviny 24. október 2023 525
24.10.2023 (SITA.sk) - Autori tvrdení o nevyužiteľnosti vrtuľníkov AH-1Z Viper v podmienkach SR sa buď v téme neorientujú dostatočne, alebo ide z ich strany o účelovú dezinterpretáciu.
Pre agentúru SITA to uviedol minister obrany Martin Sklenár v reakcii na vyhlásenie Roberta Fica (Smer-SD). Ten vo svojom príspevku na sociálnych sieťach v nedeľu 22. októbra uviedol, že vrtuľník Viper je nezmyslený pre podmienky SR, pretože je určený pre námornú pechotu.
Obojživelné operácie na mori aj na súši
Sklenár vysvetlil, že aj napriek tomu, že vrtuľník bol pôvodne skonštruovaný pre potreby americkej námornej pechoty, vykonáva obojživelné operácie na mori aj na súši, čo znamená, že súčasťou jej výzbroje sú aj lietadlá, obrnená technika, ako aj bojové vrtuľníky.
Minister obrany spresnil, že v podmienkach SR môžu tieto vrtuľníky v prípade obranných bojov efektívne využívať členitý terén a prirodzené krytie, ktoré im poskytuje.
„Navádzané rakety Hellfire totiž môžu odpaľovať spoza horizontu, čím sa minimalizuje riziko detekcie nepriateľom. Zároveň pripomíname, že rovnaké vrtuľníky s rovnakým využitím v suchozemskom teréne práve prichádzajú aj do výzbroje armády ČR," uviedol Sklenár a dodal, že akvizícia vrtuľníkov AH-1Z Viper je opodstatnenou prioritou, na ktorú by, v ideálnom prípade, nemali mať vplyv ani personálne zmeny v exekutíve štátu.
Ide o veľmi výhodnú ponuku
„Tak, ako sme už mnohokrát deklarovali, ide o veľmi výhodnú ponuku, ktorá je v súlade s bezpečnostnými záujmami SR. Hovoríme o vysoko sofistikovanej technike s obranným potenciálom na úrovni ťažkej mechanizovanej brigády, ktorú máme možnosť získať za zlomok jej reálnej ceny," vyhlásil Sklenár a doplnil, že spôsobilosť bojového vrtuľníkového letectva majú záujem obnoviť po viac ako desiatich rokoch.
Tento krok podľa Sklenára významnou mierou prispeje k celkovej efektivite Ozbrojených síl SR v oblasti boja s tankovými a mechanizovanými jednotkami protivníka, ako aj v oblasti vzdušného prieskumu a palebnej podpory pozemných síl.
Viac k témam: Bojové vrtuľníky Bell AH-1Z Viper, Minister obrany SR
Zdroj: SITA.sk - Autori tvrdení o nevyužiteľnosti vrtuľníkov AH-1Z Viper sa buď neorientujú v téme, alebo účelovo dezinterpretujú © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov
Odolnosť nie je o zatnutých zuboch, ale o pochopení samého seba. Buďte nepriestrelní
Brusel chce pri AI a cloude uprednostniť európske firmy pred zahraničnými