Piatok, 5. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (5. jún 2026): Svetový deň životného prostredia, nezvestné dievča, Pride a výbuch dronu
- Šéf slovenskej diplomacie Blanár zavítal na Ukrajinu, stretol sa so Sybihom – FOTO
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
Absolventi doktorandského štúdia v odbore právo by mali mať možnosť po splnení podmienok požiadať o zápis do zoznamu advokátov
Webnoviny 18. október 2024 460
18.10.2024 (SITA.sk) - Absolventi doktorandského štúdia v odbore právo by mali mať od januára možnosť po splnení podmienok predpokladaných zákonom požiadať Slovenskú advokátsku komoru o zápis do zoznamu advokátov.
Navrhujú to v novele zákona o advokácii koaliční poslanci Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík (všetci klub SNS).
Povinná prax advokátskeho koncipienta
Absolvent doktorandského štúdia bude podľa návrhu musieť splniť navyše aj tzv. povinnú minimálne trojročnú prax advokátskeho koncipienta. V súčasnosti zákon vyžaduje pre záujemcov o advokátske povolanie minimálne päťročnú koncipientskú prax a zloženie advokátskej skúšky.
„Návrh zákona má pozitívne motivovať advokátskych koncipientov k ďalšiemu vzdelávaniu na najvyššom (III.) stupni vysokoškolského štúdia, a teda prispievať k vyššej odbornosti advokátskeho stavu. Schválením návrhu zákona sa prispeje k dosiahnutiu vyššej kvality vo sfére poskytovania služieb advokátmi," uvádzajú navrhovatelia.
Úspešné doktorandské štúdium
V súčasnosti je podľa navrhovateľov v zozname Slovenskej advokátskej komory zapísaných 1 612 advokátskych koncipientov, z ktorých doktorandské štúdium úspešne absolvovalo len 38, čo predstavuje z celkového počtu približne iba dve percentná.
„Pre úplnosť, v súčasnosti má cca iba päť percent aktívnych advokátov absolvované doktorandské štúdium," dodali predkladatelia.
Viac k témam: Advokáti, Doktorandi, Koncipientská prax
Zdroj: SITA.sk - Absolventi doktorandského štúdia v odbore právo by mali mať možnosť po splnení podmienok požiadať o zápis do zoznamu advokátov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
V lesnom poraste Malkovská hôrka našli pozostatky ľudskej lebky, patrila približne 20-ročnému mužoviNasledujúci článok
Svetová výstava Osaka 2025: Slovensko ako srdce inšpirácií
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov
Odolnosť nie je o zatnutých zuboch, ale o pochopení samého seba. Buďte nepriestrelní
Brusel chce pri AI a cloude uprednostniť európske firmy pred zahraničnými