Nedeľa, 27. november 2022
Polojasno  4 °C
Mimoriadne správy

Na čo si dávať pozor pri projektovaní podkrovných izieb?

 Seocentrum  31. máj 2022  318
Na čo si dávať pozor pri projektovaní podkrovných izieb?

V súčasnosti je pri stavbe rodinného domu populárne riešenie v podobe bungalovu, čiže jednopodlažného domu. Ale aj domy s podkrovím majú svoje čaro. Obzvlášť, keď je podkrovie využité na to, aby sa v ňom vytvorila ďalšia izba, či izby.


Všetkého veľa škodí.


Aj v prípade strešných okien Podkrovné izby majú svoje romantické čaro. Na bývanie v podkroví je však nutné myslieť už pri projektovaní domu. Prečo? Z jednoduchého dôvodu, aby ste vedeli správne určiť rozloženie a veľkosť strešných okien.


Pri strešných oknách je v prvom rade dôležité to, aby presvetlili podkrovnú izbu. Preto musí byť ich plocha dostatočne veľká na to, aby dokázali do danej miestnosti „vpustiť“ dostatok prirodzeného svetla. Samozrejme, do úvah o ideálnej veľkosti strešných okien môžete zahrnúť aj to, aký chcete mať výhľad. Toto všetko priam láka k osadeniu čo najväčších strešných okien, vďaka ktorým si budete môcť vychutnávať nielen dostatok prirodzeného svetla, ale aj úžasné výhľady na okolie. Ľahko sa to však dá prehnať.


V prípade, že plocha strešných okien bude príliš veľká, hrozí veľké prehrievanie podkrovnej izby. To rovno budete môcť odstaviť svoj účinný bojler Tatramat a vodu si ohrievať v rozpálenej podkrovnej izbe. Samozrejme, myslíme to čiastočne s humorom, ale naozaj treba brať do úvahy aj to, že príliš veľké strešné okná budú skôr na škodu.


V podkroví môžete mať ideálne prostredie počas celého roka


Pri navrhovaní podkrovia je preto potrebný kompromis medzi výhľadom cez strešné okná a minimalizáciou príliš veľkého prehrievania. Aj keď zvolíte ideálnu veľkosť okien, nezabúdajte na kvalitné rolety na strešné okná.


Keď k tomu ešte pridáte dobre zaizolované podkrovie, nebudete ho musieť počas letných horúčav chladiť klimatizáciou, čo rozhodne prospeje k vytvoreniu zdravšej domácnosti. A v zime ušetríte na vykurovaní.


Zdroj obrázka: Shutterstock.com
Autor: Daniel Jedzura