Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Žena so zničenou dušou. Traja mocní muži ju chcú zabiť

 Milan Buno  16. november 2023  135  
Žena so zničenou dušou. Traja mocní muži ju chcú zabiť


Zabijaci. Druhý diel severskej krimisérie Oddelenie Q.
Jussi Adler-Olsen má vynikajúci štýl, ktorý si vás získa. K tomu trošku suchý humor, ktorý to okorení a výborné zápletky. Svižný, dynamický príbeh, nečakané zvraty a dobre rozpracovaná psychológia Kimmie. Jej bolesti a utrpenie...


Na chate v Rorvigu dôjde k brutálnej vražde. Obeťami sú dvaja súrodenci, brat a sestra. Medzi podozrivými sú aj niekoľkí žiaci prestížnej internátnej školy, známi násilnosťami a výstredným správaním.


„Ubití na smrť,“ znel nadpis v Berlingske Tidende, doplnený nezvyčajne podrobným opisom nájdených obetí, ktorý ostro kontrastoval s takými staromódnymi novinami. Obe telá ležali v miestnosti s kozubom, dievča malo na sebe bikiny, jej brat bol nahý a v ruke zvieral nedopitú fľašu koňaku. Zabili ho jediným úderom do zátylka tupým predmetom, neskôr ho identifikovali ako tesárske kladivo, ktoré našli v kríkoch medzi jazerami Flyndersø a Dybesø.


Po niekoľkých rokoch sa jeden z nich k dvojnásobnej vražde prizná a súd ho právoplatne odsúdi do väzenia. Zdá sa, že prípad je vyriešený.


Keď sa Carl Morck z Oddelenia Q, kde sa zaoberajú nevyriešenými prípadmi, vráti z dovolenky, jeho asistent Assad mu na stôl položí zložku prípadu z Rorvigu. Nikto nevie, prečo sa zasa vynorila, lebo prípad bol uzavretý. Niekto má zrejme záujem, aby sa vyšetrovanie znovu otvorilo.


Keď vyšetrovateľom zakážu z najvyšších miest ďalšie pátranie, je im jasné, že tu niečo nesedí. Stopy vedú do najvyšších kruhov spoločnosti, do sveta obchodníkov s akciami, módnych návrhárov a plastických chirurgov – a vedú aj na úplný spodok spoločenského rebríčka – k bezdomovkyni Kimmie, ktorá je navonok tvrdá ako skala, ale jej duša krváca. Zdá sa, že táto žena vie niečo, čo by mohlo byť trom vplyvným mužom osudné. Lov sa začína...


Zabijaci je vynikajúci triler, v ktorom sa do popredia dostáva dánska elita. Tá si užíva svoje spoločenské postavenie, má veľké možnosti a v mysli presvedčenie, že si môže robiť čo chce. Dokonca aj zabíjať. Len tak, pre potešenie...
Dokonalá zápletka, miestami drsné až brutálne scény, trošku humoru na odľahčenie. To sú Zabijaci, ktorých si vychutnajú všetci fanúšikovia severských detektívok. Kvalitný, sofistikovaný a inteligentný triler.


„Adler-Olsen znovu posiela svojho komisára do hlbín vznešenej dánskej spoločnosti. Zločin je fenomén vyšších vrstiev. Spáchali ho ľudia, ktorí sú presvedčení, že sa za peniaze môžu zbaviť zodpovednosti,” napísal Joachim Kronsbein pre časopis Spiegel.


Jussi Adler-Olsen vyštudoval politológiu a filmovú vedu. Pracoval ako novinár, redaktor a vydavateľ. Vo svojej tvorbe sa zameriava na témy psychických porúch (jeho otec bol psychiater) a medzinárodných konšpirácií. Literárnu kariéru začal bestsellerom Dom abecedy (1997), nasledovali romány A ďakovala bohom (2003) a Washingtonský dekrét (2006). Potom sa venoval témam súvisiacim s jeho rodným Dánskom. Kriminálnu sériu o kodanskom policajnom Oddelení Q tvoria zatiaľ tri knihy: Žena v klietke (2007), Zabijaci (2008) a Odkaz vo fľaši (2009), ktorými si získal medzinárodný ohlas.