Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Sebastian Fitzek a jeho psychotriler Lovec očí

 Milan Buno  12. november 2023  201  
Sebastian Fitzek a jeho psychotriler Lovec očí


Lovec očí je triler, ktorý nadväzuje na otvorený koniec románu Zberateľ očí. Sleduje osudy policajného reportéra, psychoterapeutky a očného chirurga a vytvára desivý príbeh, v ktorom nikto nie je tým, kým sa zdá.


Príbeh má dve dejové línie, ktoré striedavo rozprávajú dvaja rozprávači. Jeden z nich, Alexander Zorbach, stále hľadá svojho synčeka Juliana a pátra po Zberateľovi očí, až napokon natrafí na jeho úkryt. Dúfa, že tam nájde svojho uneseného syna. Stále verí, že Julian žije, dokonca je ochotný ponúknuť svoj život, len aby ho zachránil.


Hoci ešte aj dnes, potom, čo mi Zberateľ očí zavraždil ženu, uniesol dieťa a prinútil ma streliť si do hlavy, dokážem pochopiť idealistov, ktorí racionálnymi a teoretickými argumentmi odsudzujú trest smrti, teraz, keď je môj syn pravdepodobne už dávno mŕtvy, žijem v inom svete. Vo svete, kde platí už iba jedno pravidlo: musím žiť tak dlho, kým nenájdem Franka a nezabijem ho.


Druhou rozprávačkou je nevidiaca psychoterapeutka Alina Gregorievová. Polícia ju požiadala, aby vo väzenskej nemocnici vyšetrila očného chirurga dr. Sukera a pokúsila sa pomocou svojich jasnovideckých schopností zistiť, kto má byť ďalšou obeťou. Uznávaný špecialista Suker vedie dvojitý život. Neštíti sa ničoho. Cez deň vykonáva tie najkomplikovanejšie operácie ľudského oka a v noci sa venuje špeciálnym pacientkam – v pivnici svojej kliniky im odstraňuje viečka, znásilňuje ich a doháňa svoje obete k samovražde. Alina sa k nemu dostane bližšie, ako je bezpečné.


Napokon je všetko inak, ale na to sme si už vo Fitzekových knihách zvykli...


Hoci je Lovec očí druhým dielom série, pokojne sa dá čítať samostatne. Fitzek ho tak koncipoval, aby ste nemuseli čítať jednotku...ale ak si prečítate dvojku, asi sa povzbudení vrátite aj k prvej časti. Pravdou však je, že Lovec očí sa často odvoláva na Zberateľa očí, na všetko to, čo zažili Alina a Zorbach. Takže je to na vás :o)


Každopádne je to skvele premyslená a napínavá séria. Vymyslieť zvrátenú hru na motívy skrývačky – s vašimi deťmi, pričom máte 45 hodín, aby ste ich našli – to je skvelé a desivé zároveň.
Takisto dvojitý život Sukera, ktorý je ako Dr.Jekyll a Mr.Hyde. Cez deň vykonáva komplikované operácie ľudského oka a v noci, v pivnici sa venuje špeciálnym pacientkam... Nuž, Sebastian Fitzek a sa nezaprie.
Má neuveriteľnú fantáziu, miestami zvrátené myslenie a vie to dať do pútavého príbehu, ktorý vám spôsobuje zimomriavky.
„Pohľad do vašich očí za pohľad do mojej duše.“