- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
V modernej ére existujú traja hlavní hráči, ktorých potrebujeme poznať: Čína, Spojené štáty americké a Rusko. Sú to nezávislé štáty, ktoré lietajú do vesmíru, a to, ako sa rozhodnú pokračovať, ovplyvní všetkých ostatných na Zemi. Armáda každého z týchto štátov má vlastnú verziu „vesmírnych síl“, ktoré poskytujú bojové schopnosti silám na zemi, na mori a vo vzduchu...
Tim Marshall prichádza s novinkou Budúcnosť geografie, v ktorej sa zameriava na vesmír a jeho úlohu. Zatiaľ sa totiž pozeráme dolu, na našu planétu, do rôznych kútov sveta... no astropolitika bude čoraz dôležitejšia a vplyvnejšia. A bude záležať na tom, či vesmír využijeme alebo odovzdáme do rúk pochybným špekulantom, plutokratom, či vojnovým štváčom.
Budúcnosť geografie
Vesmír: nová hranica, divoké miesto bez zákonov. Už teraz je kľúčový pre komunikáciu, ekonomiku, vojenskú stratégiu a medzinárodné vzťahy na Zemi. Stáva sa najnovšou arénou, ktorú ľudia preskúmajú, využijú – a možno dobyjú. Smerujeme do výšin a svoje mocenské súboje berieme so sebou. Tempo udávajú Čína, USA a Rusko.
Špionážne satelity obiehajúce okolo Mesiaca, kovy z vesmíru v miliardovej hodnote, ľudia na Marse ešte za nášho života. To nie je sci-fi, je to astropolitika. Púšťame sa do nových vesmírnych pretekov – a môžu spôsobiť prevrat v živote na Zemi.
Od územia a zdrojov po satelity, zbrane a strategické oblasti je geopolitika hore na oblohe rovnako dôležitá ako tu dole na zemi. Ak ste niekedy uvažovali, či sa ľudia vrátia na Mesiac, kto bude profitovať z jeho využívania alebo ako môžu vyzerať vesmírne vojny, tu nájdete odpovede.
Táto pútavá kniha so všetkou hĺbkou a dôvtipom, ktoré urobili z Tima Marshalla najobľúbenejšieho britského autora o geopolitike, ukazuje, ako sme sa sem dostali a kam smerujme. Pokrýva rivalitu veľmocí, technológie, obchod, súboje vo vesmíre a čo to znamená pre nás všetkých na Zemi. Je to zásadný text o moci, politike a budúcnosti ľudstva.
Tim Marshall je v novej knihe Budúcnosť geografie tým „starým dobrým“ Timom, ktorý nás berie na dobrodružnú cestu plnú zaujímavých faktov, nečakaných súvislostí a kľúčových otázok, nad ktorými by sme s mali zamyslieť. Načrtáva politické i vojenské dôsledky našej prítomnosti vo vesmíre.
„Astropolitika je slovo, o ktorom som si nikdy nemyslela, že sa dostane do môjho slovníka – ale táto fascinujúca kniha ma dostala,“ vyhlásila Becky Smethurstová, astrofyzička na Oxfordskej univerzite a autorka knihy Stručné dejiny čiernych dier.
Predchádzajúci článok
Cirque du Soleil sa v Bratislave pripravuje na veľkolepú šou OVO, stihnú si však užiť i krásy hlavného mestaNasledujúci článok
Posledný prípad Hercula Poirota – Opona. Koniec legendy
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Henkel Slovensko dáva IT technike druhý život a spája udržateľnosť s pomocou komunite