Sobota, 6. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (5. jún 2026): Svetový deň životného prostredia, nezvestné dievča, Pride a výbuch dronu
- Šéf slovenskej diplomacie Blanár zavítal na Ukrajinu, stretol sa so Sybihom – FOTO
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
Vývoz potravín zo Slovenska ešte neprevýšil dovoz, tvrdí prieskum farmárskeho družstva
Webnoviny 13. august 2018 734
BRATISLAVA 13. augusta (WebNoviny.sk) - Za posledných 20 rokov Slovensko nebolo ani raz potravinovo sebestačné. Vývoz potravín totiž ani raz neprevýšil dovoz a teda každý rok bolo saldo vykázané ako záporné.
V roku 2016 predstavoval tento deficit -1,25 mld. eur, pričom dovoz agrovýrobkov a potravín v analyzovanom roku predstavoval 4 mld. eur a vývoz 2,75 mld. eur. Vývoz potravín a poľnohospodárskych výrobkov bol teda v roku 2016 o tretinu nižší ako ich dovoz.
Konštatovala to v pondelok na základe prieskumu potravinovej sebestačnosti SR analytička Slovenského farmárskeho družstva (SFD) Eva Sadovská.
Mäso a cukrovinky
Na Slovensko sa podľa prieskumu SFD dovážalo v roku 2016 predovšetkým spracované a konzervované mäso a mäsové výrobky (vrátane hydinového mäsa), ktorých objem presahujúci 725 mil. eur tvoril z celkového dovozu poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov takmer pätinu.
Odporúčame:
Ministerka Matečná rokovala s Českom o spoločnej poľnohospodárskej politike, zhodli sa v názore
Nasledovali sladkosti (kakao, čokoláda a cukrovinky) vo výške 325 mil. eur a mliečne výrobky a syry vo výške 307 mil. eur. Pomerne veľkým dovozcom bolo Slovensko v roku 2016 aj v prípade ovocia a zeleniny, nakoľko v oboch prípadoch dovoz spred dvoch rokov prevýšil úroveň 200 mil. eur.
Odporúčame:
Komora upozorňuje na kritický stav poľnohospodárstva, je ohrozená potravinová bezpečnosť štátu
Naopak, Slovensko bolo podľa SFD v analyzovanom roku veľmi silným vývozcom obilnín, strukovín či olejnatých semien. V roku 2016 bol ich vývoz evidovaný v objeme 528 mil. eur a z celkového vývozu poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov predstavoval takmer pätinu. Pomerne silný bol na Slovensku aj vývoz sladkostí v objeme 328 mil. eur a taktiež mliečnych výrobkov a syrov v objeme 232 mil. eur.
V prípade spracovaného a konzervovaného mäsa a výrobkov z mäsa (zahŕňajúc aj hydinu) vývoz zo Slovenska predstavoval pred dvoma rokmi 250 mil. eur.
Nepomer aj v prípade ovocia
Najväčší podiel na zápornej hodnote salda v roku 2016, spomínaných -1,25 mld. eur, malo spracované a konzervované mäso a mäsové výrobky, v prípade ktorých bol vývoz o 475 mil. eur nižší ako dovoz. Pomerne veľký „nepomer“ medzi vývozom a dovozom bol aj v prípade ovocia, nakoľko jeho dovoz bol až šesťnásobne vyšší ako vývoz.
Odporúčame:
Spotrebiteľ by mal proti dvojakej kvalite výrobkov bojovať podporou domácich výrobcov
V prípade zeleniny a melónov bol dovoz až deväťnásobne vyšší ako vývoz. U mliečnych výrobkov a syrov bol vývoz o štvrtinu nižší ako dovoz, v prípade sladkostí (kakao, čokoláda a cukrovinky) bol pomer takmer vyrovnaný.
Naopak, pozitívne saldo bolo evidované v prípade klasických poľnohospodárskych komodít, t. j. obilnín, strukovín a olejnatých semien. Vývoz u nich presiahol dovoz o približne 400 mil. eur. Aj v prípade hospodárskych zvierat a produktov živočíšneho pôvodu prevyšoval vývoz nad dovozom.
Viac k témam: poľnohospodárstvo, potraviny, SFD Slovenské farmárske družstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Vývoz potravín zo Slovenska ešte neprevýšil dovoz, tvrdí prieskum farmárskeho družstva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov