Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Vo Francúzsku sa konal pochod proti zdražovaniu. Ľudia Macronovu vládu vyzvali, aby konečne konala (video)
16.10.2022 (Webnoviny.sk) - Tisícky ľudí sa v nedeľu zišli v uliciach Paríža na proteste proti rastúcim cenám. Pochod za zvýšenie miezd a ďalšie požiadavky zorganizovali ľavicoví oponenti prezidenta Emmanuela Macrona a zúčastnila sa na ňom aj tohoročná laureátka Nobelovej ceny za literatúru Annie Ernaux.
Zdražovanie a rast cien energií
Organizátori podujatie nazvali „pochodom proti vysokým životným nákladom a klimatickej nečinnosti“. Okrem výzvy na masívne investície proti klimatickej kríze požadujú aj núdzové opatrenia proti vysokým cenám vrátane zmrazenia nákladov na energie, základné tovary a nájomné, ako aj väčšieho zdanenia neočakávaných ziskov.
K štrajkom za mzdy, ktoré už obmedzili palivové rafinérie a sklady, sa v utorok pridajú dopravné štrajky. Vláda čelí prekážkam aj v parlamente, keďže tam v júnových voľbách stratila väčšinu. To Macronovej centristickej aliancii výrazne sťažuje realizáciu jeho domácej agendy a parlamentná diskusia o vládnom rozpočtovom pláne na budúci rok sa ukazuje ako mimoriadne náročná.
Vláda chaosu
Krajne ľavicový líder Jean-Luc Mélenchon, ktorého Macron už dvakrát porazil v prezidentských voľbách, na podujatí v Paríži vyhlásil, že prezident je nahraný a jeho vláda vedie Francúzsko do chaosu.
Predpovedal, že Macronovi ministri budú musieť pretlačiť rozpočet cez dolnú komoru parlamentu bez toho, aby dali zákonodarcom hlasovať - čo je kontroverzná perspektíva, ktorá vyvolala hlasný nesúhlas davu.
Viac k témam: Inflácia, Klimatické zmeny, Nárast cien, Pochod, Rast miezd, Zdražovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Francúzsku sa konal pochod proti zdražovaniu. Ľudia Macronovu vládu vyzvali, aby konečne konala (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová
Zelené slogany už nestačia: pravidlá pre udržateľnosť sa sprísňujú