Sobota, 4. júl 2026
Mimoriadne správy
- Pri pobreží španielskej Costa Bravy bojujú s rozsiahlym lesným požiarom
- Litovský prezident presadzuje začlenenie krajiny do jadrového štítu NATO proti Rusku
- Top foto dňa (3. júl 2026): Festival manga, obnovená AS Kysucké Nové Mesto a Akadémia ozbrojených síl
- Na americkej výletnej lodi Ruby Princess sa norovírusom nakazilo 125 ľudí
- Európski spojenci v NATO a Kanada prisľúbia Ukrajine ďalších 70 miliárd eur vojenskej pomoci
V Leopoldove nájde prácu viac ako sto ľudí, postavia závod na výrobu bioetanolu druhej generácie
Webnoviny 20. december 2017 369
BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) - Na Slovensku vyrastie prevádzka na výrobu bioetanolu druhej generácie za 180 miliónov eur. V Leopoldove ju plánuje postaviť slovenský producent bioetanolu Enviral. Výstavba leopoldovského závodu sa začne v prvom kvartáli budúceho roku a v roku 2020 už bude pokusne vyrábať.
Prevádzka zamestná priamo viac ako sto ľudí a nepriamo ďalšiu stovku v agrosektore. Vďaka spracovaniu prebytočnej slamy od slovenských dodávateľov bude využívať domáce obnoviteľné zdroje. Plánovaná ročná výrobná kapacita je 50-tisíc ton bioetanolu.
Vyžaduje najmodernejšie technológie
Spoločnosť Enviral, ktorá patrí do skupiny Envien Group, sa na jeseň tohto roku dohodla so švajčiarskou chemickou spoločnosťou Clariant na zakúpení inovatívnej technológie na výrobu celulózového biopaliva.
Odporúčame:
Okres Revúca dostane od vlády milión eur navyše, Fico apeluje na vytváranie pracovných miest
„Výroba je náročný proces, ktorý vyžaduje najmodernejšie technológie na rozklad celulózy a následné získanie etanolu. Preto sme podpísali licenčnú zmluvu so švajčiarskou spoločnosťou o zakúpení patentovanej technológie na výrobu celulózového etanolu zo zvyškovej slamy na komerčnej báze,“ informoval generálny riaditeľ Envien Group Matej Sabol.
Zníženie emisíí skleníkových plynov
"Je to jej oficiálny vstup na trh a úspešné komerčné zhodnotenie tejto vysoko inovatívnej a udržateľnej technológie. Celulózový etanol má významný potenciál na zníženie emisií skleníkových plynov," dodal člen výkonného výboru spoločnosti Clariant Christian Kohlpaintner, podľa ktorého je slovenská prevádzka jednou z prvých v Európe, ktorá začne komerčne vyrábať pokročilé druhogeneračné biopalivá.
Celulózový etanol je pokročilé udržateľné biopalivo s vysokou, viac než 90% úsporou emisií oxidu uhličitého oproti benzínu. Vyrába sa z poľnohospodárskych zvyškov, z časti obilnej slamy, ktorá neostáva na poliach.
Viac k témam: Leopoldov, práca, závod na výrobu bioetanolu
Zdroj: Webnoviny.sk - V Leopoldove nájde prácu viac ako sto ľudí, postavia závod na výrobu bioetanolu druhej generácie © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ľahká americká ropa si pripísala 53 centov, ropa Brent zdražela o 1,2 percenta
Priame rokovania nie sú v pláne. Čakajú americkí a iránski predstavitelia, že sa mier dosiahne sám?
Francúzsko zaviedlo novú rodičovskú dovolenku, chce podporiť pôrodnosť
Chlapec vrazil v Thajsku autom do budhistického sprievodu, zahynulo deväť mníchov