Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. júl 2026): Míting P-T-S, lesný požiar, monzún v Kašmíre, vyschnuté jazero a ebola v Kongu
- Ďalšia Orbánova opora končí. Generálny prokurátor odstúpil po tlaku zo strany novej vlády
- Orbán prešiel do protiútoku; obvinenia z korupcie sú podľa neho len snahou o likvidáciu Fideszu
- Lavrov vyhlásil, že sa stretne s Rubiom, rokovať budú o vojnách na Ukrajine aj Blízkom východe
- Starosta New Yorku vyzval na zatknutie Netanjahua, mesto na to podľa neho nemá právomoci
Turecko požiadalo o členstvo v hospodárskom bloku BRICS, vyhlásil Kremeľ
Webnoviny 4. september 2024 587
4.9.2024 (SITA.sk) - Turecko požiadalo o prijatie za člena hospodárskeho zoskupenia rozvojových ekonomík BRICS, uviedol v stredu vysokopostavený predstaviteľ Kremľa.
Poradca ruského vodcu Vladimira Putina pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov novinárom povedal, že Turecko požiadalo o plné členstvo v bloku, ktorému Rusko v tomto roku predsedá.
Štyri zakladateľské štáty
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan niekoľkokrát konštatoval, že jeho krajina ašpiruje na členstvo v zoskupení BRICS. Tento blok založili v roku 2006 Brazília, Rusko, India a Čína a v roku 2010 sa k ním pripojila Južná Afrika.
V ostatnom období zoskupenie expanduje a jeho členmi sa stali Egypt, Etiópia a Spojené arabské emiráty. Saudská Arábia uviedla, že o členstve uvažuje a Azerbajdžan a Malajzia formálne podali prihlášky.
Deklarovaným cieľom bloku BRICS je posilnenie hlasu hlavných nových trhových ekonomík s cieľom byť protiváhou globálneho poriadku pod vedením Západu.
Férovejší svetový poriadok
Zakladajúci členovia zoskupenia vyzývajú na férovejší svetový poriadok a reformu medzinárodných inštitúcií, ako je Organizácia Spojených národov, Medzinárodný menový fond a Svetová banka.
Putin tento rok privítal záujem Turecka o BRICS a sľúbil, že Moskva „podporí túto ašpiráciu".
Viac k témam: hospodárske zoskupenie
Zdroj: SITA.sk - Turecko požiadalo o členstvo v hospodárskom bloku BRICS, vyhlásil Kremeľ © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Boje Iránu s USA sa vystupňovali, Teherán útočí v regióne a ropa zdražela na mesačné maximum
Na prímerie sa už nehrajú. Irán vedie s USA plnohodnotnú vojnu, potvrdil prezident Pezeškján
Kocúr Larry, najznámejší obyvateľ Downing Street, dostal už siedmeho spolubývajúceho. Prídu naňho psie časy?