Piatok, 5. jún 2026
Mimoriadne správy
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
- Kyjev pripustil tvrdenie Moskvy, že dron, ktorý vybuchol v rumunskom prístave, bol ukrajinský – FOTO
- Brusel víta Zelenského návrh na priame rozhovory s Putinom. Macron vraví, že je čas obnoviť dialóg s Kremľom
Strana Za ľudí podporí zmenu financovania RTVS, navrhuje aj zvýšiť príspevok zo štátneho rozpočtu (video)
Webnoviny 2. máj 2023 613
2.5.2023 (SITA.sk) - Strana Za ľudí podporí návrh na zmenu financovania Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), avšak navrhne zvýšenie nárokovateľného príspevku zo štátneho rozpočtu z aktuálne navrhovaných 0,15 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) na 0,17 percenta HDP. Cieľom je zaistiť nezávislosť verejnoprávneho vysielateľa od politickej vôle.
Vzdelávací rozmer
Strana tiež chce podporu kvalitnej domácej tvorby, obzvlášť pre deti a mládež, aby sa posilnil vzdelávací rozmer verejnoprávnych médií. Na tlačovej besede to uviedla predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Doplnila, že diskutovala s koaličnými partnermi o zvýšení príspevku. Uviedla, že má kladnú odpoveď od predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka.
Štátna tajomníčka ministerstva kultúry Viera Leščáková (Za ľudí) uviedla, že je badateľný medziročný pokles slovenskej tvorby, čo pripisuje nedostatku financií. Pôvodná televízna tvorba pre deti a mládež je podľa nej veľmi dôležitá.
V minulosti podľa nej podporovala hodnoty ako priateľstvo a porozumenie, a zároveň zábavnou formou vzdelávala. RTVS podľa nej tiež chýba platforma, na ktorej by mohla prezentovať svoju tvorbu, spravodajstvo či archív a pre divákov je jednoduchšie dopracovať sa k zahraničnej tvorbe na iných zahraničných platformách.
Nárokovateľný príspevok
Vláda schválila, že nárokovateľný príspevok bude každoročne poskytovať ministerstvo financií v sume vo výške 0,15 percenta z HDP vyjadreného v bežných cenách za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa nárokovateľný príspevok poskytuje.
Na tlačovej besede to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati). Pôvodný návrh hovoril o 0,17 percenta HDP. Nové financovanie založené na poskytovaní automatického príspevku zo štátneho rozpočtu by mohlo zvýšiť nezávislosť RTVS.
Výška príspevku by nemala závisieť od politických tlakov ani vyjednávaní. Návrh z dielne Ministerstva kultúry SR by mal nadobudnúť účinnosť 1. júla 2023.
Viac k témam: Finančný príspevok, financovanie RTVS, hlasovanie poslancov, Nezávislosť
Zdroj: SITA.sk - Strana Za ľudí podporí zmenu financovania RTVS, navrhuje aj zvýšiť príspevok zo štátneho rozpočtu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Rheinmetall podpísal s Rumunskom zbrojný kontrakt za 5,7 miliardy eur
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov
Odolnosť nie je o zatnutých zuboch, ale o pochopení samého seba. Buďte nepriestrelní