Piatok, 5. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (5. jún 2026): Svetový deň životného prostredia, nezvestné dievča, Pride a výbuch dronu
- Šéf slovenskej diplomacie Blanár zavítal na Ukrajinu, stretol sa so Sybihom – FOTO
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
Slovensko nepríde znížením dane o príjmy, čísla rozpočtovej rady sú podľa Danka „vycucané z prsta“
Webnoviny 5. marec 2019 758
BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) - Rozpočet znížením sadzby dane z príjmov právnických osôb o žiadne zdroje nepríde. Tvrdí to predseda SNS Andrej Danko v reakcii na vyjadrenia predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ivana Šramka, že rozpočet verejnej správy znížením sadzby korporátnej dane na 15 % a znížením DPH na všetky potraviny na 10 % príde o 1,35 mld. eur. Zo samotného zníženia dane z príjmov právnických osôb by pritom podľa rozpočtovej rady hrozil výpadok 800 mil. eur.
Výpadky príjmov sa nepotvrdili
Podľa Andreja Danka sa totiž avizované výpadky daňových príjmov nepotvrdili ani pri predošlom znižovaní sadzby korporátnej dane. "Pán Šramko ukazuje svoju neodbornosť, lebo keď sme znižovali daň z príjmu, hovorilo sa, že štátny rozpočet príde pri znížení dane o 1 percentuálny bod o 100 mil. eur, opak bol pravdou," uviedol pre agentúru SITA predseda SNS.
Ako dodal, pri znižovaní daní z príjmov totiž podľa neho platí rovnica, že čím je sadzba nižšia, tým je výber dane vyšší. "Pán Šramko si vycucal z prsta čísla a verím, že keď budú dane nižšie, výber bude vyšší," dodal Danko.
SNS minulý týždeň informovala, že pripraví na najbližšiu, 43. schôdzu Národnej rady SR, päť zásadných návrhov zákonov. Konkrétne ide o zníženie dane z príjmov právnických osôb na 15 % s účinnosťou k 1. januáru 2020, zníženie dane z pridanej hodnoty na všetky potraviny na 10 %, zníženie DPH pre printové médiá na 10 %, zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov a zavedenie povinnosti uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach.
Opustenie vyrovnaného hospodárenia
Ministerstvo financií SR na tieto vyhlásenia obratom reagovalo, že by to znamenalo opustenie cieľa vyrovnaného hospodárenia, čo je jeden z bodov Programového vyhlásenia vlády a že takéto návrhy preto musia byť predmetom koaličnej dohody.
Potrebu prerokovať podobné návrhy na pôde koaličnej rady prezentovala aj samotná strana Smer-SD. Premiér Peter Pellegrini na margo navrhnutých opatrení pripomenul, že diskutovať sa dá o akýchkoľvek návrhoch, treba však na druhej strane povedať, odkiaľ ich chceme financovať.
Viac k témam: dane, RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko nepríde znížením dane o príjmy, čísla rozpočtovej rady sú podľa Danka „vycucané z prsta“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov
Odolnosť nie je o zatnutých zuboch, ale o pochopení samého seba. Buďte nepriestrelní
Výskum odhalil rozsiahle násilie voči političkám, skúsenosť s ním má takmer každá poslankyňa – VIDEO