Utorok, 21. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Slovensko môže pri tvrdom brexite prísť o stovky miliónov eur, ohrozená je aj priemyselná výroba
Webnoviny 14. marec 2019 684
BRATISLAVA 14. marca (WebNoviny.sk) - Tvrdý brexit by mohol dlhodobo znížiť slovenský hrubý domáci produkt (HDP) o takmer 0,3 %. Vyplýva to z modelových prepočtov poradenskej spoločnosti Deloitte, podľa ktorých by tak slovenská ekonomika v absolútnom vyjadrení pri odchode Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody prišla o viac ako 200 mil. eur.
"Slovenská ekonomika brexit pocíti. Vo variante bez dohody by ročný HDP klesol o 207 mil. eur, resp. tržby slovenských firiem o 529 mil. eur. Z konkrétnych sektorov ovplyvní brexit negatívne najmä automobilový priemysel. Pokles tržieb by však pocítili aj firmy v ostatných odvetviach spracovateľského priemyslu, v odvetví činnosti v oblasti nehnuteľností, dopravy a ďalších odvetví," uviedol hlavný ekonóm spoločnosti Deloitte David Marek.
Druhý variant
Najvýraznejšie straty by pri tvrdom brexite pocítili firmy v priemyselnej výrobe. Slovenský automobilový priemysel by podľa prepočtov Deloitte mohol ročne prísť o 53 mil. eur tržieb. Výrazný dopad by postihol aj výrobcov dielov a príslušenstva poskytujúcich dodávky vo veľkej miere aj nemeckým a ďalším európskym automobilkám, ktoré brexit tiež zasiahne negatívne.
Z ďalších odvetví ovplyvní brexit aj činnosť v oblasti nehnuteľností, výrobu kovových konštrukcií a výrobkov, výrobu gumových a plastových výrobkov, výrobu základných kovov, hutnícke spracovanie kovov, zlievarenstvo a ďalšie sektory.
Pri druhom variante, teda odchode Veľkej Británie a aplikovaní "priemernej" obchodnej dohody, by dopad na slovenskú ekonomiku podľa Deloitte dosiahol 134 mil. eur.
Kľúčový obchodný partner
"Pre slovenskú ekonomiku je Veľká Británia jedným z kľúčových obchodných partnerov. V roku 2017 tam smerovalo 6 % z celkového objemu vývozu, čo ju radí na 6. priečku exportného trhu. Obchodná bilancia Slovenska voči Veľkej Británii bola v roku 2017 v prebytku 2,7 mld. eur. Bilancia služieb medzi oboma krajinami je tiež pozitívna pre Slovensko, prebytok v roku 2017 predstavoval 120 mil. eur," informoval David Marek.
Dovoz z Británie na Slovensko sa na celkovom dovoze podieľal 2,5 %. Hlavným vývozným artiklom do Veľkej Británie sú osobné automobily, ropné plyny a iné plynné uhľovodíky, monitory, projektory, televízne prijímače a časti a príslušenstvo motorových vozidiel.
Z Veľkej Británie na Slovensko sa dovážajú najmä ropné plyny a iné plynné uhľovodíky, osobné automobily, potreby na lunaparkové a spoločenské hry, liečivá, zlato, skrutky a svorníky, matice, vrtule, ďalej drôty a káble, časti a príslušenstvo motorových vozidiel.
Viac k témam: Brexit, Európska únia, HDP, spoločnosť Deloitte, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko môže pri tvrdom brexite prísť o stovky miliónov eur, ohrozená je aj priemyselná výroba © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Nie Holandsko ani Dánsko. Najviac bicyklov v Európe vyrábajú úplne iné krajiny
Ruské rakety zasiahli Kyjev, po ukrajinských útokoch na Rusko sú hlásené ďalšie obete
Kubánsky disident Luis Manuel Otero Alcántara odišiel po odpykaní si trestu do exilu v USA