Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Poľská centrálna banka nečakane zasiahla proti zvyšovaniu inflácie a zdvihla úrokové sadzby
Webnoviny 6. október 2021 557
6.10.2021 (Webnoviny.sk) - Poľská centrálna banka v stredu nečakane zvýšila úrokové sadzby. Krok prichádza v čase, keď krajina čelí zrýchľujúcej sa miere inflácie, ktorá je v súčasnosti najvyššia v Európskej únii.
V septembri poľské ceny zrýchlili tempo medziročného rastu na 5,8 percenta, čo je najviac za posledné dve dekády. Ekonómovia pritom predpokladajú, že v nasledujúcich mesiacoch sa inflácia pravdepodobne ešte zvýši.
Odborníci tento krok nečakali
Poľská národná banka zvýšila svoju referenčnú sadzbu o 40 bázických bodov z 0,1 percenta na 0,5 percenta.
Veľa odborníkov očakávalo zvýšenie sadzieb až v budúcom roku, keďže viaceré príčiny rastúcej inflácie, vrátane prudkého nárastu cien plynu, súvisia s krátkodobými šokmi, ktoré centrálna banka nedokáže ovplyvniť.
Ceny nehnuteľností vzrástli
Guvernér centrálnej banky Adam Glapinski k tomu uviedol, že sprísnenie menovej politiky môže zabrániť ustáleniu inflácie na zvýšenej úrovni aj po tom, čo šoky pominú.
Historicky nízke úrokové sadzby sú v Poľsku, podobne ako v mnohých iných krajinách, jedným z faktorov, ktoré viedli k prudkému rastu cien nehnuteľností.
Viac k témam: Inflácia, úrokové sadzby
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľská centrálna banka nečakane zasiahla proti zvyšovaniu inflácie a zdvihla úrokové sadzby © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu
V Záhrebe protestovali tisícky ľudí, požadovali vyššie mzdy aj dôchodky
Japonsko schválilo dohodu o dodávke prvých troch stealth fregát austrálskej námornej flotile