Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Podpora pre Slovensko z Únie už nebude taká štedrá, Šefčovič avizuje aj zmeny v agrodotáciách
BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič verí, že rozpočet Európskej únie na najbližších sedem rokov sa prijme do volieb do europarlamentu na jar budúceho roka.
Ako uviedol v nedeľňajšej relácii RTVS O 5 minút 12, rokovania budú ťažké, ale verí, že vyrovnanosť rozpočtu pomôže presvedčiť členské krajiny, aby rokovali rýchlo. „Prvotné reakcie jednotlivých krajín sú oveľa miernejšie ako v minulosti, žiadna to neodmietla a priori,“ zdôvodnil svoj optimizmus Šefčovič.
Odporúčame:
Šefčovič ukázal fantastické schopnosti, vraví Fico a chce ho opäť nominovať do Európskej komisie
Ako zhrnul, zmenami má prejsť napríklad podpora pre poľnohospodárov. Majitelia pôdy by už tak nemali brať dotácie len preto, že majú pôdu; budú musieť dokazovať, že farmárčia a majú výsledky. Taktiež by sa opäť mal znížiť rozdiel medzi výškou podpory pre poľnohospodárov v starých a nových členských krajinách.
Podpora pre rozvíjajúce sa krajiny vrátane Slovenska už podľa Šefčoviča nebude taká štedrá. „Musíme sa preto naučiť čerpať celoeurópske programy,“ uviedol podpredseda EK.
Zásady právneho štátu
Jednou z podmienok pri čerpaní eurofondov bude aj nutnosť jednotlivých krajín dodržiavať zásady právneho štátu. Podľa Šefčoviča sa však v tejto debate Slovensko nespomína, reč je o Poľsku a Maďarsku. V budúcnosti sa to však môže týkať hociktorého štátu, aj spomedzi starších členských štátov.
Odporúčame:
Zatváranie baní na Hornej Nitre v blízkej dobe nehrozí
Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) skonštatoval, že Slovensko prijíma opatrenia, ktoré by zabránili tomu, aby sa peniaze nedostali k prijímateľom. Návrh rozpočtu považuje za nie ideálny pre krajiny V4, avšak pripustil, že inak by bol asi v iných krajinách únie nepriechodný.
Zmena spôsobu čerpania eurofondov
Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) zdôraznil, že treba zásadne zmeniť spôsob čerpania eurofondov. „Vidíme, že tie fondy sú zneužívané rôznymi skupinami a grófkami na východnom Slovensku,“ poznamenal Štefanec. Čerpanie eurofondov by sa podľa Štefanca tiež mohlo zjednodušiť a decentralizovať.
Predsedníčka zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) povedala, že centralizácia je v záujme kontroly, súhlasí však, aby sa administratívna náročnosť znížila predovšetkým pre malé granty. Proti zjednodušeniu nie je ani Raši, podľa ktorého by sme sa mali menej sústreďovať na formálnu stránku.
Viac k témam: agrodotácie, eurofondy, Európska únia, Maroš Šefčovič
Zdroj: Webnoviny.sk - Podpora pre Slovensko z Únie už nebude taká štedrá, Šefčovič avizuje aj zmeny v agrodotáciách © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
Okamurovi pred domom opäť viala ukrajinská vlajka
Majiteľovi značky Zara sa darí napriek konkurencii zo strany predajcov lacnejšieho oblečenia