Štvrtok, 11. december 2025
Mimoriadne správy
- Obrovská vlna na ostrove Tenerife zabila dvoch slovenských občanov, tretí je zranený
- The Mirror: Na Ukrajine bolo pravdepodobne zabitých už viac ako pol milióna Rusov
- Nemci odrádzajú svojich občanov od vianočných trhov v Prahe. Číha tam smrteľné nebezpečenstvo, tvrdia
- Seniorka za volantom riešila padajúce veci v aute, skončila v rybníku
- Na ruské mesto Belgorod spadla ruská letecká bomba
BRATISLAVA 31. októbra (WebNoviny.sk) - Novela zákona o eGovernmente nepridáva žiadne povinnosti občanovi, naopak, mala by mu zjednodušiť život pri komunikácii s verejnou správou.
Tvrdí to podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Právna norma z dielne jeho úradu vstúpi do platnosti 1. novembra.
Sankcie pre úrady
Po novom sa zavádzajú aj sankcie pre úrady, ktoré sa nepripravia a budú pokračovať v doterajšom tzv. papierovom prístupe. "Nie všetky úrady si plnia svoje úlohy, ktoré im vyplývajú zo zákona o eGovernmente, preto sme zaviedli sankcie v niekoľkých úrovniach, podľa stupňa porušenia zákona. Máme tak reálny a účinný nástroj na vymáhanie plnenia si zákonných povinností zo strany rezortov a orgánov verejnej správy,” zdôraznil Pellegrini.
Úrad podpredsedu vlády aktuálne pomáha jednotlivým rezortom využiť určené prechodné obdobia a riešiť konkrétne problémy, napríklad prostredníctvom individuálnych konzultácií.
Zjednodušené podpisovanie
Novela zákona prinesie zjednodušenie podpisovania elektronických podaní, online platby kartou za elektronické služby štátu či jednotné úradné doručovanie. "Za služby štátu budeme môcť postupne zaplatiť klasickou platobnou kartou aj cez portál slovensko.sk.
Budeme môcť platiť tak, ako sme zvyknutí napríklad pri bežnom nákupe leteniek,“ dodal podpredseda vlády. Testovacia prevádzka online platieb na služby ministerstva vnútra by mala začať už počas novembra tohto roka, všetky úrady by mali na ňu povinne nabehnúť najneskôr v apríli budúceho roka.
Optimalizácia výdavkov
Novela zákona sa podľa úradu zameriava v prvom rade na zjednodušenie výkonu verejnej moci elektronicky a na optimalizáciu výdavkov. Prostriedky za hardvér a softvér ušetrí štátu postupná migrácia centrálnych systémov na vládny cloud, ako aj posilnenie budovania centrálnych blokov. To znamená, že tam, kde už existuje centrálne riešenie, si ministerstvá a úrady nebudú môcť vytvárať vlastné. Štát tak nebude investovať verejné zdroje viackrát za to isté, vysvetlil Pellegrini.
Odporúčame:
Hodnotiteľov projektov, ktoré budú financované eurofondmi, budú žrebovať elektronicky
Úsporu má priniesť podľa podpredsedu vlády aj povinné centrálne doručovanie úradných rozhodnutí. Občanom, ktorí majú aktivovanú e-schránku, bude úradná pošta chodiť elektronicky, a tým, ktorí ju nemajú, príde v papierovej forme tzv. listinný rovnopis klasickou poštou. Rezorty tak nebudú rozosielať milióny úradných rozhodnutí vo vlastnej réžii, ale z jediného miesta, čo prinesie veľké zníženie nákladov.
Viac k témam: eGovernment, novela zákona, Peter Pellegrini
Zdroj: Webnoviny.sk - Novela zákona o eGovernmente ľuďom uľahčí život, tvrdí Pellegrini © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Aktualizované: Ministerstvo vnútra vydáva nové, bezpečnejšie elektronické podpisyNasledujúci článok
Počet dlhodobo nezamestnaných ľudí klesá, najviac ich je v Prešovskom kraji
Chvála hier a hračiek. Malokarpatské múzeum v Pezinku pripravilo výstavu (nielen) deťom
Naučím vás, ako zbohatnúť. Toto je kniha, ktorá mení životy... doslova!
Obrovská vlna na ostrove Tenerife zabila dvoch slovenských občanov, tretí je zranený