Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Pri Moskve sa zrútila najmodernejšia ruská stíhačka Su-57, pilot sa katapultoval
- Útok nožom v Nemecku neprežil zamestnanec banky, páchateľa po rukojemníckej dráme zadržali
- Odvolaný ukrajinský minister obrany odmietol Zelenského ponuky, žiada návrat do funkcie
- Trump pohrozil Iránu tvrdou vojenskou odvetou za ďalšie útoky Húsíov na lode
- Zlatník zastrelil dvoch lupičov a skončil vo väzení. Prípad zjednotil taliansku krajnú pravicu
Most pri Liptovskom Hrádku na diaľnici D1 nie je bezpečný, diaľničiari plánujú postaviť nový
Webnoviny 5. október 2018 732
BRATISLAVA 5. októbra (WebNoviny.sk) – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) z dôvodu bezpečnosti zbúra a postaví nanovo ľavý most na úseku diaľnice D1 v križovatke pri Liptovskom Hrádku.
Výsledky diagnostického posudku, ktorý si dali diaľničiari vypracovať, ukázali, že betón nosnej konštrukcie je na hranici životnosti a vykazuje závažné poruchy.
Búranie začne v novom roku
"Pravidelné prehliadky, ktoré NDS vykonáva na všetkých svojich mostoch, odhalili závažné poruchy nosnej konštrukcie ľavého mosta pri Liptovskom Hrádku (smer Poprad – Liptovský Mikuláš). Most sme preto v auguste tohto roka uzavreli," informovala v piatok hovorkyňa NDS Michaela Michalová s tým, že momentálne pripravujú projektovú dokumentáciu na búranie starého a výstavbu nového mosta.
"Predpoklad začatia búracích prác je v prípade priaznivých poveternostných podmienok v prvých mesiacoch budúceho roka. Následne bude pokračovať výstavba nového mosta," uviedla hovorkyňa.
Betón na hranici životnosti
Stavebné práce na oprave uvedeného ľavého mosta na D1 začali v máji tohto roka. Počas realizácie prác po odstránení vozovkových vrstiev bolo zistené, že betón nosnej konštrukcie je na hranici životnosti.
"Z tohto dôvodu boli práce na oprave mosta zastavené a bol realizovaný diagnostický prieskum zameraný na kvalitu betónu nosnej konštrukcie. Z jeho záverov vyplynulo, že nosnú konštrukciu mosta, vrátane jeho podpier, je potrebné zbúrať a nahradiť novou konštrukciou," priblížila Michalová.
Diaľničný most bol postavený a do užívania odovzdaný v roku 1984 v rámci stavby úseku D1 Liptovský Ján – Liptovský Hrádok. Tvoria ho dve samostatné nosné konštrukcie – každá v jednom jazdnom smere. Zhotoviteľom úseku D1 vrátane mosta boli Inžinierske stavby Košice.
Prehliadka mosta
Počas preberacieho konania autorizovaný inžinier vykoná prvú hlavnú prehliadku mosta. "Po uvedení do prevádzky je určený mostný technik, ktorý každoročne vykonáva bežnú prehliadku. Každé štyri roky sa vykonáva hlavná prehliadka. Ide o prehliadku všetkých konštrukčných častí mosta," dodala Michalová.
Zisťujú a hodnotia sa možné poruchy, spracuje sa zápis s fotodokumentáciou a na základe toho sa určí stavebno-technický stav mosta. "Okrem toho, zástupcovia stredísk údržby vykonávajú denne vizuálnu kontrolu povrchu mostov," uzavrela hovorkyňa NDS.
Viac k témam: diaľnica D1, NDS Národná diaľničná spoločnosť, oprava mostu
Zdroj: Webnoviny.sk - Most pri Liptovskom Hrádku na diaľnici D1 nie je bezpečný, diaľničiari plánujú postaviť nový © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Maďarské jazero vysychá, turisti miznú. Vedci varujú pred klimatickou krízou aj zlým hospodárením s vodou
Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru