Utorok, 9. december 2025
Mimoriadne správy
- Obrovská vlna na ostrove Tenerife zabila dvoch slovenských občanov, tretí je zranený
- The Mirror: Na Ukrajine bolo pravdepodobne zabitých už viac ako pol milióna Rusov
- Nemci odrádzajú svojich občanov od vianočných trhov v Prahe. Číha tam smrteľné nebezpečenstvo, tvrdia
- Seniorka za volantom riešila padajúce veci v aute, skončila v rybníku
- Na ruské mesto Belgorod spadla ruská letecká bomba
Ministerstvo zahraničných vecí je sklamané z rozhodnutia o sídle európskej liekovej agentúry
- aktualizované 20. november, 19:10
BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) - Slovenský rezort diplomacie netají sklamanie z toho, že naša kandidatúra v hre o získanie Európskej liekovej agentúry (EMA) neuspela napriek vynikajúcej ponuke, ktorú predložili spoločne s ministerstvom zdravotníctva.
Nové členské štáty očakávali dôležitý signál
"Sme presvedčení, že občania EÚ z novších členských štátov očakávali dôležitý signál, že aj nové členské štáty dostanú príležitosť preukázať pripravenosť hostiť takú dôležitú agentúru ako je EMA. Žiaľ, nevyužila sa možnosť prijať také rozhodnutie, aby bolo aplikované rovnomerné rozmiestnenie podľa geografického princípu," uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko.
Odporúčame:
Slovensko neuspelo v boji o európsku liekovú agentúru, žreb určil víťazné mesto (aktualizované)
Ako dodal, život ide ďalej a "nám nezostáva iné, len počkať si na meno víťaza a vysloviť presvedčenie, že bude dôstojným sídlom agentúry, a že vytvorí všetky podmienky na to, aby bolo ďalšie fungovanie EMA bezproblémové."
Nezohľadnili geografické kritérium
„Bratislava skončila v hlasovaní štvrtá a teda sme nepostúpili iba tesne a to, samozrejme, zamrzí," uviedol v stanovisku minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Poďakoval krajinám V4 a ostatným členským štátom, ktoré nás podporili.
"Som sklamaný, že do druhého kola nepostúpili najlepšie ponuky a rovnako ani jedna krajina z nových členských štátov. Slovensko od samého začiatku zastávalo názor, že má byť zohľadnené geografické kritérium tak, ako ho požadovali samotné členské krajiny v kritériách. Pretože v druhom a treťom kole nebola žiadna krajina, ktorá by zohľadňovala geografické kritérium, Slovensko nepodporilo žiadnu z postupujúcich krajín,“ povedal po hlasovaní minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Viac k témam: EMA Európska lieková agentúra, Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo zahraničných vecí je sklamané z rozhodnutia o sídle európskej liekovej agentúry © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Euro pre politickú neistotu v Nemecku oslabilo
Kallasová: Washington je stále najväčším spojencom EÚ
Najvyšší súd prejedná odvolanie prokurátora vo veci Kádára zo skupiny sátorovcov
Časť armády v Benine tvrdí, že zosadila prezidenta, jeho okruh to popiera