Utorok, 28. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Nemecký kancelár Merz potvrdil plánovanú návštevu Slovenska, informoval premiér Fico – VIDEO
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
Hirman odmieta obvinenia liberálov z machinácií so slovenským zlatom
Webnoviny 9. marec 2023 626
9.3.2023 (SITA.sk) - Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman odmieta akékoľvek obvinenia z machinácií so slovenským zlatom.
Vyplýva to z vyjadrenia Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) v reakcii na tlačovú správu strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá tvrdí, že Himran sa len nečinne prizerá, ako sa za pár drobných zo Slovenska vyváža naše nerastné bohatstvo. Ministerstvo zdôrazňuje, že tvrdenia strany SaS sú zavádzajúce.
HBÚ podávalo riskantné žaloby
Rezort hospodárstva sa podľa vlastných slov po prevzatí úradu Hirmanom vývozom nerastného bohatstva zo Slovenska zaoberá.
„Zdôrazňujeme, že v uvedenej záležitosti ide o dlhodobý právny problém - a to hneď vo viacerých normách - ktorým sa predchádzajúce vedenie MH SR a Hlavného banského úradu (HBÚ) vôbec nezaoberalo," konštatuje rezort hospodárstva a dodáva, že bývalé vedenie HBÚ podalo žaloby, ktoré sú vzhľadom na nedoriešenie legislatívnych otázok pre SR značne rizikové.
Podľa ministerstva v tejto veci poukazuje na rozpor v právnych normách aj stanovisko Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ).
„MH SR preto v uvedenej záležitosti postupuje tak, aby boli chránené nielen záujmy SR, ale aby súčasne Slovensko neutrpelo ujmu v dôsledku nesprávne podaných a neobhájiteľných žalôb," konštatuje.
Namiesto zlata sa ťaží ruda
Dôležitým cieľom ministra je podľa neho najmä reálne a odborné vyriešenie vecnej podstaty problému súvisiaceho s ťažbou a vývozom nerastného bohatstva, na ktorom MH SR bude ďalej spolupracovať s NKÚ a ďalšími zainteresovanými stranami.
Podľa vyjadrenia SaS vykazuje Slovenska banská spoločnosť, ktorá prevádzkuje baňu Rozália, namiesto zlata ťažbu “polymetalickej rudy”. V prípade zlata je pritom poplatok odvedený štátu vo výške 5 % hodnoty vyťaženej suroviny, pri polymetalickej rude sú to 2 %.
„Takúto rudu Slovenská banská spoločnosť spracuje a vyvezie do zahraničia, extrahuje z nej zlato a následne ho predá,“ uviedol poslanec Karol Galek s tým, že spoločnosť zarobí a Slovensko tak ročne prichádza približne o pol milióna eur.
Viac k témam: baňa Rozália, Bane, Minister hospodárstva SR, Ťažba zlata, Zlato
Zdroj: SITA.sk - Hirman odmieta obvinenia liberálov z machinácií so slovenským zlatom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Úmrtnosť na Slovensku klesla takmer o percento, hodnoty sa vrátili na predpandemickú úroveň
Auto zrazilo chodkyňu na priechode v Lučenci. Utrpela ťažké zranenia, do nemocnice ju musel transportovať vrtuľník – FOTO
Susko sa odvolal voči rozhodnutiu Najvyššieho správneho súdu nezbaviť Juraja Klimenta funkcie sudcu