Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Podľa novely zákona o dani z príjmov sa navyše od roku 2018 zrušia daňové licencie.
BRATISLAVA 1. januára (WebNoviny.sk) - Firmy a podnikateľov čakajú od roku 2017 pri platení dane z príjmov pozitívne zmeny. Podľa novely zákona o dani z príjmov schválenej v novembri sa im totiž zníži daňové zaťaženie.
Korporátna daň sa zníži o jeden percentuálny bod na 21 % a paušálne výdavky živnostníkov sa zvýšia. Súčasťou novely zákona o dani z príjmov je aj zrušenie daňových licencií, teda základného poplatku, ktorý museli firmy štátu uhradiť bez ohľadu na to, či dosiahli zisk, alebo skončili v strate. Daňové licencie sa však rušia až od roku 2018.
Vláda tak napĺňa niektoré body zo svojho programového vyhlásenia. V ňom sa okrem iného uvádza, že po znížení korporátnej dane na 21 % bude kabinet každoročne prehodnocovať možnosti jej ďalšieho znižovania. Súčasťou programového vyhlásenia bolo aj zrušenie daňových licencií od roku 2018 a zvýšenie limitov na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov.
Samostatne zárobkovo činným osobám sa tak rozšíri možnosť využitia paušálnych výdavkov počnúc zdaňovacím obdobím 2017. Prvýkrát tak budú môcť nové podmienky uplatniť v roku 2018 v daňovom priznaní za rok 2017. Podľa novely sa pritom paušálne výdavky živnostníkov zvyšujú zo súčasných 40 % na 60 % a maximálna suma paušálnych výdavkov sa zvyšuje z aktuálnych 5 040 eur na 20 000 eur.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ropa zlacnela, cena zlata tiež kleslaNasledujúci článok
Ministerstvo dopravy mení svoj názov aj logo
Zelené slogany už nestačia: pravidlá pre udržateľnosť sa sprísňujú
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová
Nová napínavá a prekvapivá Freida McFadden - Milá Debbie