Nedeľa, 2. august 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (1. august 2026): Karibský sprievod, lesný požiar, skoky do vody, migranti v Ceute a MS v surfovaní psov
- Dosluhujúci prezident Kolumbie odmieta americkú inváziu na Kubu a vyzval Trumpa, aby viedol rozhovory
- Pri policajnej stanici v kolumbijskom meste Cúcuta explodoval nákladiak plný výbušnín, viacero ľudí sa zranilo
- Väčšina členských krajín EÚ vyzvala na mimoriadne rokovania o náhlej vlne desiatok tisíc migrantov
- Americké veľvyslanectvá vyzývajú občanov USA, aby zvážili odchod z Blízkeho východu
Európski investori veria Slovensku a očakávajú v tomto roku oživenie konjunktúry hospodárstva
Webnoviny 8. jún 2021 659
8.6.2021 (Webnoviny.sk) - Európski investori na Slovensku očakávajú v tomto roku oživenie konjunktúry. V hospodárstve celkovo, rovnako ako v ich vlastnom podnikaní. Zároveň stúpla spokojnosť s lokálnymi podmienkami v krajine.
Veľká väčšina z nich by na Slovensku investovala znovu. Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informovala Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora.
Prieskum robili počas lockdownu
V čase prieskumu, teda v marci a apríli, sa Slovensko nachádzalo ešte v čiastočnom lockdowne, preto hodnotenie situácie slovenského hospodárstva značilo na strane investorov miernu nespokojnosť.
Len osem percent z opýtaných situáciu hodnotí ako dobrú. Na ďalší vývoj celkového hospodárstva sa firmy pozerajú optimistickejšie. S lepšími výsledkami vo vlastnom biznise počas tohto roka počíta 38 % opýtaných firiem.
Tento pozitívny trend potvrdzujú aj ďalšie indikátory. Štyridsať percent investorov očakáva nárast ich celkového obratu.
Málo odborných pracovných síl
Podniky v aktuálnom roku rátajú s miernym nárastom mzdových nákladov, ktorý predstavuje v priemere 4,3 percenta. Štyri z desiatich podnikov očakávajú silnejší nárast v mzdových nákladoch.
Preto vidia veľké riziko pre vývoj podnikania v nadchádzajúcich dvanástich mesiacoch. Dôvodom je nedostatok odborných pracovných síl na Slovensku, ktorý mnohé podniky naďalej pozorujú s obavami.
Prieskum sa uskutočnil v marci a apríli tohto roka. Účastníkmi boli podniky, ktoré pôsobia na Slovensku, z toho 86 % je vlastnených subjektmi z iných európskych krajín. Oslovených bolo 116 firiem.
Viac k témam: hospodárstvo, slovenská ekonomika
Zdroj: Webnoviny.sk - Európski investori veria Slovensku a očakávajú v tomto roku oživenie konjunktúry hospodárstva © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
USA podnikli rozsiahle údery na Irán, konflikt sa opäť rozšíril do regiónu
Nadácia COOP Jednota zamierila na východ Slovenska, do Sobraniec
Maďarsko musí pre nízky stav Dunaja úplne odstaviť jadrovú elektráreň Paks