Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Trumpova popularita klesla na historické minimum, demokrati majú šancu ovládnuť Kongres
- Top foto dňa (8. jún 2026): Zastávky Južné mesto, kauza Očistec, ruský útok v Odese a zemetrasenie
- Indické vrtuľníky evakuovali pri pobreží Ománu 24 námorníkov z horiaceho tankera
- Fínsky súd poslal podnikateľa do väzenia za obchodovanie s thajskými zberačmi bobúľ
- Maďarský protikorupčný úrad žiada vyšetrovanie Orbánovej éry pre miliardové podvody
Európska únia rokuje s USA o odvrátení ciel na oceľ a hliník, obavy z obchodnej vojny rastú
Webnoviny 31. máj 2018 789
PARÍŽ 31. mája (WebNoviny.sk) - Americké clá na dovoz európskej ocele a hliníka pravdepodobne nadobudnú v piatok účinnosť.
Americkí a európski predstavitelia sa vo štvrtok zišli na rokovaniach v Paríži, ale nádeje sú slabé a obavy z obchodnej vojny rastú. Podľa zdrojov, ktoré hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, by sa plány americkej administratívy mohli zmeniť, ak by obe strany boli schopné na poslednú chvíľu dosiahnuť dohodu.
"Nemyslím si, že môžeme dúfať, že sa vyhneme buď americkým clám alebo kvótam na oceľ a hliník", povedala eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. Hoci by USA súhlasili s tým, že sa vzdajú ciel, "očakávam, že chcú uvaliť nejaký druh obmedzenia na export EÚ", dodala eurokomisárka. Americký minister obchodu Wilbur Ross pre denník Le Figaro povedal, že výsledok rokovaní oznámia vo štvrtok, pravdepodobne po zatvorení trhov.
Odporúčame:
Trump koná zavedením ciel podľa Číny v rozpore s dohodou, hrozí obchodná vojna
Americký prezident Donald Trump v marci ohlásil zavedenie 25-percentného cla na dovoz ocele a 10-percentného cla na import hliníka, pričom uviedol, že dôvodom je národná bezpečnosť USA. Európskej únii a ďalším spojencom Washington poskytol výnimku, ktorej platnosť sa skončí v piatok. EÚ pohrozila, že ak USA clá zavedú, Brusel prijme odvetné clá.
Viac k témam: clo, Donald Trump, Európska únia, hliník, oceľ, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia rokuje s USA o odvrátení ciel na oceľ a hliník, obavy z obchodnej vojny rastú © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Zelenskyj potvrdil ďalší dronový útok na Leningradskú oblasť
Bratislavské mestské kúpaliská otvárajú letnú sezónu, návštevníkov čakajú aj výhodnejšie online vstupenky
Fico si vo Francúzsku uctil československých vojakov, pripomenul aj oslobodenie Slovenska – VIDEO