Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Drucker rokoval s EK o záverečnej fáze implementácie Plánu obnovy, všetky ciele sa musia splniť do konca augusta
Webnoviny 16. apríl 2026 282
16.4.2026 (SITA.sk) - Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD), poverený vedením Úrad podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku (ÚPPV POZE), rokoval so zástupcami Európskej komisie (EK) o záverečnej fáze implementácie Plánu obnovy a odolnosti. Informovali o tom z ÚPPV POZE SR. Ako uviedli, zástupcov EK viedla šéfka DG REFORM Céline Gauer.
„Slovensko vstupuje do rozhodujúceho obdobia, v ktorom musí úspešne uzavrieť zostávajúce reformy a investície, aby získalo celý objem finančných prostriedkov, ktoré môžu zásadne zlepšiť život ľudí v regiónoch,” zdôraznili z Úradu.
Nie je to o tabuľkách a formulároch
Stretnutia sa konali v Bratislave v stredu 15. a vo štvrtok 16. apríla, EK v rámci nich prízvukovala, že všetky míľniky a ciele je potrebné splniť najneskôr do 31. augusta tohto roka. Rokovania boli venované kľúčovým opatreniam a oblastiam, ktoré si v najbližšom čase vyžiadajú maximálne nasadenie, aby Slovensko dokázalo naplno využiť historickú príležitosť, ktorú Plán obnovy predstavuje.
„Plán obnovy nie je o tabuľkách a formulároch. Je o tom, či budeme mať modernejšie školy a škôlky pre naše deti, kvalitnejšie a dôstojnejšie nemocnice pre pacientov a či sa v regiónoch podarí dokončiť projekty, ktoré ľudia reálne pocítia vo svojom každodennom živote. Hovoríme o investíciách, ktoré menia Slovensko k lepšiemu – od vzdelávania až po zdravotníctvo. Preto robíme všetko pre to,
aby sme splnili všetky zostávajúce podmienky a zabezpečili pre Slovensko celý objem dostupných financií,“ zdôraznil minister Drucker.
Predstavitelia EK sa počas návštevy stretli ako so zástupcami ÚPPV POZE, ktorý je Národnou implementačnou a koordinačnou autoritou, tak aj s predstaviteľmi rezortov, ktoré majú na starosti realizáciu jednotlivých reforiem a investícií. V rámci spoločných rokovaní sa venovali najmä otvoreným témam v záverečnej etape Plánu obnovy, harmonogramu ďalšieho postupu aj krokom potrebným na to, aby Slovensko načas a v plnom rozsahu naplnilo všetky stanovené podmienky.
Dva rozhodujúce momenty
Drucker akcentoval, že Plán obnovy nie je len súbor technických záväzkov voči Bruselu, ale ide najmä o nástroj na posilnenie štátu tam, kde to občania najviac potrebujú. Z týchto zdrojov by mali smerovať prostriedky na projekty, ktoré zlepšujú podmienky vo vzdelávaní, rozširujú kapacity škôl a škôlok, či prinášajú vyšší štandard zdravotnej starostlivosti a posúvajú investície s reálnym dopadom na regióny.
„Pred Slovenskom stoja v najbližších týždňoch dva rozhodujúce momenty. Ešte tento mesiac plánujeme oficiálne predložiť 8. žiadosť o platbu, ktorá obsahuje 28 míľnikov a cieľov, a koncom júla by mala nasledovať aj záverečná, 9. žiadosť. Obe spolu predstavujú takmer 1,2 miliardy eur. To nie sú abstraktné čísla. To sú peniaze na konkrétne projekty, na školy, škôlky, nemocnice a na zmeny, ktoré majú zvýšiť kvalitu života ľudí na Slovensku. Naším cieľom je urobiť maximum pre to, aby Slovensko získalo celý objem prostriedkov, ktoré mu patria,“ uzavrel Drucker.
Viac k témam: Eurofondy, Plán obnovy a odolnosti SR
Zdroj: SITA.sk - Drucker rokoval s EK o záverečnej fáze implementácie Plánu obnovy, všetky ciele sa musia splniť do konca augusta © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Nie Holandsko ani Dánsko. Najviac bicyklov v Európe vyrábajú úplne iné krajiny
Ruské rakety zasiahli Kyjev, po ukrajinských útokoch na Rusko sú hlásené ďalšie obete
Kubánsky disident Luis Manuel Otero Alcántara odišiel po odpykaní si trestu do exilu v USA