Utorok, 28. júl 2026
Mimoriadne správy
- Londýn posiela Kyjevu technológiu Stone Cloak, má ochrániť drony pred Ruskom
- Pri americkom konzuláte v kanadskom Toronte sa opäť strieľalo, nikto neutrpel zranenia
- Zomrel Milan Knížák, výrazná osobnosť českého umenia a bývalý riaditeľ Národnej galérie
- Obeťou útoku na berlínskom festivale Pride bola poľská občianka
- Top foto dňa (27. júl 2026): Bilboard Trumpa, lesný požiar, prezident SR v Číne a dievča na hojdačke
Dávky v hmotnej núdzi sa od nového roka zvýšia o sedem a pol percenta, rovnako ako vzrástlo životné minimum
Webnoviny 30. december 2022 605
30.12.2022 (Webnoviny.sk) - Sumy dávok pre ľudí v hmotnej núdzi sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 7,5 percenta. Ide o rovnaké percento, o aké od júla tohto roka stúpla suma životného minima.
Opatrenie o úprave súm pomoci v hmotnej núdzi nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roka.
Jednotlivec 5,20 eura naviac
Dávka pre jednotlivca stúpne o 5,20 eura na 74 eur. Pre jednotlivca s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi pôjde dávka nahor o 9,80 eura na 140,70 eura.
Jednotlivec s viac ako štyrmi deťmi bude od januára dostávať 205,50 eura namiesto terajších 191,20 eura, dvojica bez detí sumu 128,60 eura namiesto súčasných 119,60 eura.
Pre dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi sa dávka zvýši o 13,40 eura na 192,40 eura a pre dvojicu s viac ako štyrmi deťmi o 18,10 eura na 259,40 eura.
Suma ochranného príspevku od budúceho roka vzrastie o 5,30 eura na 75,70 eura pre osobu, ktorá dosiahla dôchodkový vek, je invalidná, osamelým rodičom, ktorý sa stará o dieťa alebo sa stará o fyzickú osobu s ŤZP odkázanú na opatrovanie.
Stúpne aj aktivačný príspevok
Výška aktivačného príspevku pre člena domácnosti, ktorý má príjem zo závislej činnosti, stúpne zo 140,80 eura na 151,40 eura.
Na sumu 75,70 eura z terajších 70,40 eura pôjde nahor aktivačný príspevok pre člena domácnosti, ktorý je uchádzačom o zamestnanie.
Príspevok na bývanie sa zvýši o 4,50 eura na 63,90 eura pre domácnosť s jedným členom a o 7,10 eura na 101,90 eura pre domácnosť s dvoma a viac členmi.
Viac k témam: Dávka v hmotnej núdzi, Hmotná núdza
Zdroj: Webnoviny.sk - Dávky v hmotnej núdzi sa od nového roka zvýšia o sedem a pol percenta, rovnako ako vzrástlo životné minimum © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Lesný požiar v Škótsku si vyžiadal evakuácie. Situácia zostáva kritická
Lesné požiare pustošia Francúzsko aj Španielsko, evakuovali už viac než 250-tisíc ľudí – FOTO
Starostka Rotterdamu prekonala strach z výšok. Po vyššej volebnej účasti zlanila z ikonickej veže